1995 yılında kurulan Tekstil Sanatları Derneği tekstil ile ilgili geleneksel Türk el sanatlarını canlı tutmak, geliştirmek ve korumak için çalışmalar yapmayı amaç edinmiştir.
Üyeleri arasında ve toplumda tekstil ile ilgili sanatlara ilgiyi anlatarak bu doğrultudaki çalışmaları özendirirken geleneksel Türk el sanatlarını canlı tutmak geliştirmek ve korumak Tekstil Sanatları Derneği'nin hedeflerindendir.
Tekstil Sanatları Derneği üyelerinin fikir ve kültür seviyelerini geliştirecek çalışmalar yaparken, üstün yetenekli kişilere maddi ve manevi yardımlarda bulunmakta ve sosyal yardım alanlarında aktif olmaktadır.
Yurt içinde ve yurt dışında düzenlediği ve katıldığı etkinliklerle gerek Türkiye'yi gerekse Türk el sanatlarını en iyi biçimde tanıtan Tekstil Sanatları Derneği yurt dışında benzer amaçlı derneklere iletişim sağlamaktadır.
Tekstil Sanatları Derneği, patchworke gönül vermiş kişilerle iletişim kurarak, örtü blokları, fikir, teknik ve kültür alışverişinde bulunur, topluma ve derneğe yararlı projeler üretir ve uygular.